Slovenskí farmaceuti aktívne prispievajú k zvýšeniu zaočkovanosti

Slovenskí farmaceuti aktívne prispievajú k zvýšeniu zaočkovanosti

Bratislava, 17. august 2021. Slovenská lekárnická komora (SLeK) sa od začiatku pandémie ochorenia covid-19 aktívne postavila k všetkým potrebným procesom a realizovala kroky, ktoré počas prvých vĺn pandémie pomohli zabezpečiť bezproblémovú dostupnosť liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín. Rovnako aktívne sa členovia SLeK postavili k projektu očkovania v ambulanciách a už v prvom týždni prejavilo ochotu podieľať sa na zabezpečení vakcín viac než 800 verejných lekární.

Aby bol celý proces logistiky vakcín čo najjednoduchší, Slovenská lekárnická komora v spolupráci so spoločnosťou KaratNet Slovakia s. r. o. pripravila internetovú aplikáciu umožňujúcu rýchle a pohodlné objednanie vakcín ktorémukoľvek lekárovi. Aplikácia je zapojeným lekárom dostupná na stránke vakcinaciacovid.sk a objednávanie umožňuje po prihlásení a overení konkrétneho lekára a konkrétnej ambulancie.

„Nevieme v boji s COVIDom pomáhať tak ako lekári, sestry, lekárnici, záchranári či ostatní zdravotníci, ktorí bojujú v prvej línii. Chceli by sme pomôcť ako vieme, teda znalosťou zdravotníckeho trhu a programátorskými vedomosťami, ktoré vkladáme do tohto projektu,“ uviedol pri spustení aplikácie riaditeľ spoločnosti KaratNet Slovakia Ján Micanko.

Slovenská lekárnická komora svoje aktivity realizuje pod sloganom „Moderná inštitúcia s tradíciou“. V týchto slovách poukazuje na potrebu vnímať pevne ukotvené historické korene farmácie v kontexte rozvíjajúcej sa spoločnosti, vedeckého pokroku a moderných výziev z tejto dynamiky vyplývajúcich. Idea tejto aplikácie sa zrodila po úvodných rokovaniach SLeK a MZ SR v čase medializovaných vyjadrení zástupcov ambulantného sektora o organizačnej náročnosti zabezpečenia očkovania. Ako uviedol prezident SLeK Ondrej Sukeľ „Našim poslaním je prinášať riešenia a to chceme, vieme a budeme robiť.“

Zaočkovanosť na začiatku tretej vlny v niektorých regiónoch nedosahuje ani tretinu obyvateľov. Slovenskí lekárnici chcú v rámci svojich možností prispieť k zmene tohto nepriaznivého vývoja a pripomenúť tak okrem iného skutočnosť, že vo viacerých krajinách je samozrejmosťou aj očkovanie vo verejných lekárňach a práve tieto krajiny s pomocou lekárnikov dosahujú lepšie výsledky nielen v boji proti pandémii, ale napríklad aj v zaočkovanosti proti chrípke.