Nemocniční lekárnici sa pripájajú k iniciatíve WHO

Nemocniční lekárnici sa pripájajú k iniciatíve WHO

Nemocniční lekárnici sa pripájajú k iniciatíve WHO

Bratislava 17.9.2020 – Už druhýkrát si dnes zdravotnícki odborníci spolu s pacientmi pripomínajú Svetový deň bezpečnosti pacientov. Rozhodnutie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) ustanoviť 17. september každoročne ako Svetový deň bezpečnosti pacientov, ktorého cieľom je zvyšovať povedomie a zapojenie verejnosti, zlepšovať globálne porozumenie a podnecovať globálnu solidaritu a opatrenia na podporu bezpečnosti pacientov, bolo schválené všetkými 194 členskými štátmi WHO na 72. Svetovom zdravotníckom zhromaždení v Ženeve v máji 2019. Tohtoročný 17. september je zároveň pre WHO aj otváracím dňom globálnej kampane pod názvom: Bezpečnosť zdravotníckych pracovníkov – priorita pre bezpečnosť pacientov.“

Zámerom kampane je mobilizovať pacientov, zdravotníckych pracovníkov, vedúcich pracovníkov v oblasti zdravia, tvorcov politík, akademikov, výskumných pracovníkov, profesionálne siete, súkromný sektor a priemysel zdravotnej starostlivosti, aby hovorili nahlas o bezpečnosti zdravotníckych pracovníkov. Cieľom je zvýšenie bezpečnosti zdravotnej starostlivosti a zníženie rizika vzniku poškodení zdravotníckych pracovníkov a pacientov. V rámci kampane je aj snaha o náležité uznanie odhodlania zdravotníckych pracovníkov a ich náročnej práce, najmä v kontexte súčasného boja proti ochoreniu COVID-19.

Bezpečnosť pacientov je zdravotnícka disciplína, ktorá sa objavila s vývojom zložitosti systémov zdravotnej starostlivosti a následným nárastom počtu poškodení pacientov v zdravotníckych zariadeniach. Zameriava sa na prevenciu a znižovanie rizík, chýb a škôd, ktoré vzniknú pacientom počas poskytovania zdravotnej starostlivosti. Základom je neustále zlepšovanie založené na poučení sa z chýb a nežiaducich udalostí.

Bezpečnosť pacientov je základom poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorá by na celom svete mala byť účinná, bezpečná a zameraná na ľudí. Navyše, aby sa využili výhody kvalitnej zdravotnej starostlivosti, musia byť zdravotnícke služby včasné, nestranné, integrované a efektívne.

Nemocniční lekárnici sú kľúčovými zdravotníckymi pracovníkmi v manažmente liekov v nemocniciach a v špecializovaných ambulanciách. Preto by zabezpečovanie účinného, bezpečného, vhodného a nákladovo efektívneho užívania liekov v zdravotníckych zariadeniach malo byť plne v ich kompetencii. Kľúčovou súčasťou tejto úlohy je pri všetkých činnostiach v nemocnici v súvislosti s liekmi zabezpečiť a rešpektovať tzv. 7 „správností“, t. j. že správny pacient dostane správny liek v správnej dávke, v správnom čase, správnym spôsob podania, so správnymi informáciami a správnou dokumentáciou.

Iniciatívu WHO svojimi aktivitami podporuje aj Sekcia nemocničných lekárnikov Slovenskej lekárnickej komory, ktorá okrem iných svojich aktivít každoročne organizuje celoslovenské odborné podujatie so zahraničnou účasťou. Nosnou témou nadchádzajúceho XXIX. Kongresu nemocničného lekárenstva bude „Bezpečnosť pacienta - priorita nemocničného farmaceuta“, kde lekárnici môžu navzájom zdieľať svoje skúsenosti, a tak prispieť k zvýšeniu bezpečnej farmakoterapie pacientov v rámci celého Slovenska, povedala Ľubica Slimáková, predsedníčka Sekcie nemocničných lekárnikov SLeK.

                                                                                           

Viac informácií poskytne:

PharmDr. Ľubica Slimáková, MPH

predsedníčka Sekcie nemocničných lekárnikov SLeK

sekcianl@slek.sk