AKO ZMIERŇOVAŤ PRÍZNAKY OCHORENIA COVID-19 V DOMÁCOM PROSTREDÍ?

AKO ZMIERŇOVAŤ PRÍZNAKY OCHORENIA COVID-19 V DOMÁCOM PROSTREDÍ?

Priamo na liečbu COVID-19 nie sú bez lekárskeho predpisu dostupné žiadne lieky. Pri ľahkom, či miernom priebehu ochorenia však v domácej liečbe môžete siahnuť po viacerých liekoch, ktoré nie sú viazané na lekársky predpis a zmierňujú a potláčajú príznaky. Aj keď nemáte výrazné príznaky je potrebný pokoj, ľahká, vyvážená a výživná strava, dostatok tekutín a vetranie miestnosti.
Všetky uvedené odporúčania je preto vhodné konzultovať so zohľadnením individuálnych aspektov konkrétneho pacienta. Nepodceňujte toto ochorenie, a v prípade pozitivity kontaktujte Vášho ošetrujúceho lekára, ktorý Vám môže predpísať ďalšie lieky po posúdení Vášho zdravotného stavu.

HORÚČKA A BOLESŤ

Bez lekárskeho predpisu sú dostupné viaceré lieky s obsahom paracetamolu, ibuprofénu a kyseliny acetylsalicylovej (tá však nie je vhodná pre deti do 15 rokov). Je možné použiť aj lieky s obsahom naproxénu a diklofenaku. Pri vysokých horúčkach je vhodné zníženie telesnej teploty aj pomocou vlažnej sprchy. Kým paracetamol nemá protizápalový účinok, ostatné menované liečivá áno. Na základe niektorých štúdií sa ukazuje užitočnosť ich podania vo včasných fázach infekcie, pri ktorej dokážu znížiť rozvoj zápalového procesu, zabrániť komplikáciám a zlepšiť prognózu pacientov. Paracetamol sa s ostatnými liečivami môže kombinovať, avšak kombinácie ostatných protizápalových liekov neposkytujú zásadný prospech v porovnaním s výskytom nežiadúcich účinkov. U všetkých týchto liečiv je dôležité správne dávkovanie.

Dávkovanie u dospelých

Paracetamol: 10 – 15 mg/ kg telesnej hmotnosti, maximálne 4 x 1000 mg v priebehu 24 hodín. Treba byť obozretný pri užívaní viaczložkových liekov, ktoré obsahujú paracetamol v kombinácii s inými liečivami.

Ibuprofén: 400 mg v minimálne štvorhodinových intervaloch, denná dávka by nemala prekročiť 1200 mg.

Kyselina acetylsalicylová: 500-1000 mg v 4 – 8 hodinových intervaloch, maximálne 4000 mg denne

Naproxén: 275 mg sa podáva 2 – 3x denne

Diklofenak: 25 – 50 mg sa podáva 3 – 4 x denne, pričom denná dávka by nemala prekročiť 150 mg.


KAŠEĽ

Ešte pred silnejším rozvinutím príznakov ochorenia je vhodné užívať lieky s obsahom ambroxolu, alebo bromhexínu, ktoré okrem toho, že podporujú vylučovanie a zriedenie hlienu, v laboratórnych podmienkach preukázali schopnosť znížiť prienik vírusu do buniek, avšak v tomto smere prebiehajú ďalšie štúdie. Dospelí užívajú 24 – 48 mg bromhexínu rozdelených do troch dávok resp. 60 – 75 mg ambroxolu denne. Komfort pacientov zlepšujú aj lieky s obsahom N-acetylcysteínu a erdosteínu nielen vďaka účinku na štruktúru hlienu v dýchacích cestách ale tiež svojim protizápalovým a imunomodulačným účinkom. Pri rozvinutom suchom kašli, čo je častý príznak ochorenia je vhodné podávať antitusiká, ktoré sú dostupné v rôznych liekových formách. Avšak, niektoré výskumy poukazujú na to, že často užívané antitusikum dextrometrofán môže spôsobovať zhoršenie infekcie, preto je vhodnejšie konzultovať s farmaceutom iné vhodné a dostupné liečivá.


HORNÉ DÝCHACIE CESTY

Ak sa u Vás prejavia príznaky ako zúženie dýchacích ciest, nádcha alebo vysušená sliznica nosa je vhodné siahnuť po liekových formách ako napríklad kvapky, spreje alebo výplachy. Tie, ktoré obsahujú roztoky soli (napríklad morská voda) je možné používať aj dlhodobo. Tie, ktoré obsahujú liečovo uvoľňujúce opuch sliznice (xylometazolín, oxymetazolín, nafazolín, tramazolín) je možné používať iba akútne a to tak, aby dĺžka používania nepresiahla 7 dní.


BOLESŤ HRDLA

V lekárenskej praxi je dostupné veľké množstvo lokálne účinkujúcich liekov v rôznych formách – kloktadlá, spreje, a žuvacie tablety. Obsahujú lokálne účinkujúce dezinfekčné látky, antiseptiká a lokálne anestetiká.

Užívanie lokálnych dezinficiencií – iódovaný povidón, chlorhexidín, benzydamín a iných – jednak zníži bolestivé pocity pacienta, ale zároveň redukuje nákazlivosť vydychovanými kvapôčkami.


Verejná lekáreň je aj v čase pandémie najdostupnejšie zdravotnícke zariadenie, v ktorom sa v každom okamihu nachádza kvalifikovaný odborník vo všetkých oblastiach tzv. samoliečenia.